Такі різні мандарини

Такі різні мандарини

Мандарин (Citrus Reticulata) – це всім знайоме невеличке деревце зі смачними плодами яскраво-помаранчевого кольору. Кисло-солодкий, цитрусовий, злегка гіркуватий запах мандарину дарує натхнення і налаштовує на позитивний лад, додає енергії, покращує обмінні процеси в організмі, до того ж він чудово пасує до інших нот у парфумерії, тому дуже часто зустрічається у парфумерних композиціях.

Мандаринове дерево культивується у країнах Середземномор'я, у Флориді та Бразилії.

Ефірну олію одержують методом холодного пресування. Вихід олії (до 0,5% від маси плодів) залежить від сорту мандарину та техніки отримання олії. В Італії та Іспанії особливу увагу приділяють ефірній олії, у США головною метою є отримання мандаринового соку, а от в Японії – отримання мандаринових шматочків, які прийнято консервувати.

Найпопулярніші сорти мандаринів, з яких видобувають ефірні олії шляхом прямого віджиму мають помітні відмінності у відтінках ароматів.

Так, китайський мандарин (танжерин) має солодкий і соковитий цитрусовий відтінок з невеликою гірчинкою. Легкий, свіжий, фруктовий. Танжерин за своєю ароматикою нагадує апельсин але з більш насиченим, медовим тоном.

А от запах клементину схожий на суміш апельсинової та мандаринової олій але з вираженою солодкістю. Це й не дивно, оскільки даний сорт є гібридом мандарину та апельсину солодкого. До речі, розрізняють два види клементину – Безнасінний та Монреаль, які в свою чергу мають і регіональні різновиди. Такі, наприклад, як: Clementine di Calabria, Clementine del Golfo di Taranto, Clemenules.

В свою чергу, сорт мандарину танжело є гібридом мандарину та грейпфруту, з відповідною характерною ароматикою.

Але у випадку, коли мова йде про ефірну олію зеленого мандарину, то це вже не про сорт, а про стиглість плодів. Отримують таку олію методом прямого віджиму зі шкірки недозрілих плодів мандаринового дерева. Аромат у такої олії цитрусовий із восковими, фруктовими та легкими трав'янистими нотами.

Іноді до назви у ефірній олії мандарину може буди додана така примітка як washed. Це означає, що видобуток олії відбувався за методом попередньої екстракції з наступним пресуванням, така попередня обробка поліпшує вихід олії у відсотковому співвідношенні.

Якщо зазначати хімічний склад олії сорту танжерин, то вона містить:

більше 65% лімонену,

до 17% гамма-терпінену,

близько 4% альфа- і бета-піненів,

0,2% цитралю,

0,29% альфа-синенсалю (з дуже малим ольфакторним порогом),

0,85% N-метилметилантранілату та

0,08% тимолу.

Є в ній і багато інших компонентів, типових для ефірних олій плодів цитрусів.

RIFM (1978) встановив для танжеринової олії такі характеристики медико-біологічних властивостей:

гостра токсичність – oral LD50 >5 г/кг (щури), derm. LDgo >5 г/кг (кролики).

У вигляді 5%-го розчину в петролятумі ця олія за 48 годин не викликає подразнення шкіри людини та реакції сенсибілізації. Фототоксичний ефект – відсутній.

IFRA не вводить жодних обмежень на застосування мандаринової та танжеринової олій у парфумерії та косметиці. Значні кількості цих олій використовуються у харчових ароматичних есенціях.

Щодо загального складу запашних речовин у ефірній олій клементину, то першість, як завжди у цитрусів, за лімоненом до 95 %, далі – мірцен до 3%, гама-терпінен - трохи більше 1 %, пінени, ліналоол – 0,75 % та в два рази нижча кількість альфа-синенсалю 0,12%, і зовсім трохи N-метилантранілату – 0,12%.

Запашний склад олії танжело – це теж домінування лімонену, присутність специфічного маркеру у вигляді N-метилметилантранілату та характерні для грейпфруту валенсен і альфа-синенсаль.

Щорічний обсяг виробництва мандаринової олії у світі становить близько 300 тон. Звісно, що мандаринова олія буде різнитися за ціною, в залежності від місця зростання сировини, собівартості видобутку та інших факторів. Так, наприклад, на ринку представлені фолдові ефірні олії мандарину які окрім неймовірно витонченого, елітного аромату та високої якості відрізняються від нефолдових олій ще й елітними цінами.

Зазвичай мандарин солює в парфумерних композиціях, розкриваючись у верхніх нотах аромату. Але можна зустріти жіночі парфуми, де він представлений у серці аромату або навіть у шлейфі композиції. Винятково мандаринові моноаромати також представлені на ринку (наприклад Molecule 01 + Mandarin Escentric Molecules тощо).

Парфуми з мандариновими нотами дуже різні. Це може бути легкий бадьорий літній колаж або зігріваючий, з гірчинкою, зимовий етюд. Який би не був фінальний аромат, але мандарин завжди надає йому особливого терпкого звучання (саме за це і «відповідає» N-метилантранілат).

Крім того, ефірна олія мандарину є однією з кращих олій для боротьби з тривогою та нудотою, її застосування зменшує безсоння та нервове напруження, та навіть пригнічує прояви депресії. Вона також виявляє позитивний вплив при гіпертонії.

Мандаринову олію, як і олії інших цитрусів, слід зберігати в охолодженому вигляді без доступу повітря та світла.

Поділитися:
Ще цікаве в категорії
Дивитися всі категорії

Будьте в курсі найцікавіших новин!

Підписуйтесь на розсилку, щоб бути в курсі новинок, акційних пропозицій і подій

Нічего не знайдено
Ми використовуємо файли cookies для поліпшення веб-сайту. Продовжуючи переглядати цей сайт, ви погоджуєтеся на використання нами файлів cookie та Політики конфіденційності
Завантажити каталог