Розчинність ефірних олій

Розчинність ефірних олій

Про ефірні олії, їх розчинність та методи перевірки

Ефірні олії розглядаються як сполуки, що володіють певною, хоча і обмеженою, розчинністю у воді. Відгонці ефірної олії з сировини передує розчинення її у воді і гідродифузія в розчині за межі ефіроолійних вмістилищ.

Більшість ефірних олій слаборозчинні у воді  і добре змішуються з чистим етиловим спиртом. Можливе експериментальне визначення кількості обсягів розчину спирту, необхідних для повного розчинення рівного обсягу ефірної олії. Визначення розчинності іноді допомагає перевірити якість олії. В основному, олії ,багаті кисневмісними компонентами, легше розчиняються в алкоголі, ніж олії, багаті терпенами. Розчинність олії може змінюватися з часом. Полімеризація зазвичай веде до зниження розчинності. Неправильне зберігання може прискорити полімеризацію: світло, повітря, спека, висока вологість  зазвичай мають несприятливий ефект. Проте іноді навпаки - розчинність олії підвищується з часом, наприклад це характерно для анісової олії.

Розчинність в неалкогольному середовищі теж можлива, прикладом є розчинність у сірковуглеці. Вона може являти собою також і перевірку на присутність води. Ефірні олії, багаті кисневмісними компонентами, часто містять сорозчинну воду. В першу чергу це олії, що містять у великій кількості фенольні частинки, наприклад, ефірна олія лавру. Такі олії погано розчиняються в рівному обсязі сірковуглецю або хлороформу. Це дозволяє швидко встановити, чи достатньо зневоднена ця олія.

Розчинність в їдкому калії фенолвмісних олій. Фенольні ізоляти і синтетичні продукти, які складаються майже виключно з фенольних частинок олії, можуть бути швидко оцінені розчиненням 2 мл олії у 25 мл водного розчину їдкого калію. Цей тест є актуальним для вінтергрінової олії (грушанки, гаультерії).  При тривалому зберіганні луг може омилити складні ефіри, якщо такі присутні, і якщо продукти такого омилення розчинні в лужному середовищі, поділу не відбувається (метилсаліцилат), в іншому випадку - навпаки (амілсаліцилат). Розчини лужних фенолатів часто є гарними розчинниками для інших компонентів; так, лаврова олія без терпенів, що містить близько 90% евгенолу, зазвичай повністю розчиняється у розчині їдкого калію.

Розчинність у гідросульфіті натрію альдегідвмісних олій, а також синтетичних продуктів (бензальдегід, коричний або анісовий альдегіди), ізоляти (цитраль) – вони неповністю розчиняються в розчині гідросульфіту, якщо в них присутні сторонні домішки. Кисневмістні компоненти, що належать до сесквітерпенів, відносно нерозчинні у гідросульфіті: цедрол, санталол. Як завжди є й винятки - такі як сафрол і анетол.

Ефірні олії є важливими продуктами багатьох галузей промисловості та медицини. Проте при їх практичному застосуванні іноді виникає ряд проблем, пов'язаних з їх природнім походженням та специфічними реакціями, тому будьте уважними.

Поділитися:
Ще цікаве в категорії
Дивитися всі категорії

Будьте в курсі найцікавіших новин!

Підписуйтесь на розсилку, щоб бути в курсі новинок, акційних пропозицій і подій

Нічего не знайдено
Ми використовуємо файли cookies для поліпшення веб-сайту. Продовжуючи переглядати цей сайт, ви погоджуєтеся на використання нами файлів cookie та Політики конфіденційності
Завантажити каталог