Цьогорічна Нобелівська переможиця – клік-хімія. Що це?

Цьогорічна Нобелівська переможиця – клік-хімія. Що це?

Нобелівська нагорода з хімії у жовтні 2022 року присвячена спрощенню складних процесів, а сам розмір Нобелівської премії 2022 року – майже 900 тис. доларів. Нобелівський комітет у Стокгольмі присудив цього року премію з хімії за розвиток методів клік-хімії трьом різним дослідникам.

Клік-хімією називають розділ науки, що займається вивченням способів з'єднання розрізнених молекул в єдине ціле (з різними цілями). Молекули ніби пристібають одну до одної, як ми робимо це, зайнявши своє місце в літаку і пристебнувшись ременями. У ременя, є пряжка - а значить, для з’єднання молекулам також необхідні якісь зовнішні елементи, які могли б взаємодіяти один з одним, утворюючи міцний та стабільний хімічний зв'язок. На нинішньому етапі розвитку технологій це завдання може видатись досить тривіальним, однак тут є ще одна важлива умова: зв'язок повинен бути абсолютно нейтральним, тобто не чинити ніякого впливу на хімічні властивості отриманого з'єднання, – а ось це вже куди складніше.

Новоспеченим нобелевськім лауреатам вдалося вирішити поставлену задачу за допомогою вуглецево-азотного зв'язку. На одну з молекул що з'єднуються навішують ланцюжок з трьох (які йдуть один за одним) атомів азоту (азид), а на іншу - два атоми вуглецю (алкін). У присутності каталізатора (іонів міді) дві частини нашої так званої пряжки замикаються у стабільне кільце триазолу, що міцно утримує обидві частини, з яких зібраний бажаний хімічний конструктор.

Вчені з різних галузей науки дуже швидко підхопили цю реакцію, тому що для того, щоб нею користуватися, не потрібно бути хіміком, потрібно просто розуміти, в яких ситуаціях вона буде корисною. Всі застосування виникли саме на стику дисциплін, між хімічними, молекулярними науками і науками про живу природу, такими як біологія і медицина, в таких областях, як пошук нових ліків, нових міток і контрастів для діагностики, наприклад, в магнітній томографії, в позитронно-емісійній томографії для пошуку дуже глибинних метастазів. Отже, прикладне застосування є наочним.

Поділитися:
Ще цікаве в категорії
Дивитися всі категорії

Будьте в курсі найцікавіших новин!

Підписуйтесь на розсилку, щоб бути в курсі новинок, акційних пропозицій і подій

Нічего не знайдено
Ми використовуємо файли cookies для поліпшення веб-сайту. Продовжуючи переглядати цей сайт, ви погоджуєтеся на використання нами файлів cookie та Політики конфіденційності
Завантажити каталог