Небезпечні для навколишнього середовища УФ-фільтри у фокусі нового дослідження
Ультрафіолетові (УФ) фільтри — це хімічні речовини, які розсіюють ультрафіолетове світло і все частіше використовуються в засобах особистої гігієни, особливо в сонцезахисних кремах і лосьйонах, а також у промисловості для продовження терміну служби пластмас та інших матеріалів. Дослідження мало на меті розширити знання про джерела та потенційний вплив УФ-фільтрів, використовуючи зразки води з пляжів та очисних споруд на острові Гран-Канарія, Іспанія. Дослідники повідомляють, що велика кількість відвідувачів спричинила підвищення рівня забруднення на пляжах, а концентрація УФ-фільтрів у морській воді іноді представляла високий рівень ризику для навколишнього середовища.
УФ-фільтри вважаються новими забруднювачами, і на сьогоднішній день дослідження вказують на певний шкідливий вплив на навколишнє середовище, а в деяких випадках і на тенденцію до біоакумуляції (накопичення в тілах живих істот).
У липні 2022 року ЄС додав три УФ-фільтри до списку спостереження за поверхневими водами, а саме бутилметоксидибензоїлметан, також відомий як авобензон, октокрилен і бензофенон-3, також відомий як оксибензон.
Дослідники щомісяця брали проби в період з травня по жовтень і вимірювали концентрацію різних хімічних речовин, що відносять до групи УФ-фільтри. Опівдні брали проби морської води з трьох пляжів, які з різною інтенсивністю використовуються місцевими та іноземними туристами, а також проби стічних вод на вході та виході з трьох очисних споруд, щоб оцінити швидкість видалення різних речовин. Визначили також вплив трьох хімічних речовин у відомих концентраціях на конкретні організми, включаючи мікроводорості, безхребетних та риб, та зафіксували такі їх рівні, при яких ці речовини потенційно небезпечні. Октокрилен (OC) був виявлений у кожному зразку морської води, а найпоширеніший бензофенон-3 (BP3) був виявлений у 83% зразків морської води.
За словами дослідників, на пляжі Лас-Кантерас загальний рівень бензофенону різко досягнув піку в серпні. Виявили УФ-фільтри в кожному зразку припливу і стічних водах очисних споруд. Рівні видалення очисними спорудами різні, ступінь видалення речовин варіюється від більш ніж 50% для чотирьох із них – октокрилену, бензофенону-3, 4-метилбензиліденкамфори (4МВС) і бутилметоксидибензоілметану (BMDBM), але знижується до 17% для однієї речовини – метилен-біс-бензотриазолилтетраметилбутилфенолу (МБФ).
Дослідники кажуть, що октокрилен, коли він був присутній, був виявлений на рівнях, що становлять високий ризик для всіх раніше вивчених видів, тоді як 4MBC був виявлений на рівнях середнього або високого ризику в кожному зразку. Різні результати для бензофенону-3, включаючи рівні високого ризику в декількох випадках, особливо починаючи з липня, для раніше вивчених видів мікроводоростей та мідій.
Дослідники зазначають, що присутність і токсичність хімічних речовин у навколишньому середовищі пов'язані з їх тенденцією до розчинення у воді або органічних розчинниках, причому більш водорозчинні сполуки (такі як бензофенон-3) частіше зустрічаються у зразках води, розчинні сполуки (такі як октокрилен) — частіше накопичуються в живих організмах.
Оскільки деякі хімічні речовини містяться в морській воді на рівнях, що представляють високий ризик для навколишнього середовища необхідно також брати до уваги такі питання, як біоакумуляція, продукти розкладання і хімічне комбінований вплив.
Джерело: Європейська комісія