Застосування дельта-глюконолактону в натуральній косметиці та в харчовій промисловості

Застосування дельта-глюконолактону в натуральній косметиці та в харчовій промисловості

Дельта-глюконолактон – це речовина, яку одержують шляхом видалення води з глюконової кислоти. У свою чергу глюконова кислота утворюється шляхом ферментативного окислення глюкози. Глюконова кислота, основний компонент глюконолактону, зустрічається у природі: у меді, вині, рисі, м'ясі та оцті – тож все дуже натурально!

Глюконолактон являє собою білий кристалічний порошок без запаху, солодкуватий на смак. Один грам речовини дає приблизно таку ж кількість метаболічної енергії, що і один грам цукру. Глюконолактон відомий також як харчова добавка Е 575, яка дуже активно використовується саме у харчовій промисловості.

Застосовується при виготовленні сиру фета, а також як коагулянт для сиру тофу. Гідролізуючись дельта-глюконолактон  надає кислий та злегка гострий смак, хоча насправді це тільки одна третина від кислотності лимонної кислоти. Сполуку додають з метою запобігання утворенню молочного каменю у продуктах молочної промисловості, і ,відповідно, від утворення пивного каміння – у пивній.

Глюконолоактон використовують у випічці (наприклад при додаванні в пончики він зменшує поглинання жиру), рибних продуктах, десертах та заправках.

Також використовується у виготовленні ковбас, де функція дельта-глюконолактону – стабілізація та закріплення кольору змеленого м’яса, а низький pH в свою чергу збільшує водозв’язуюючу здатність та емульгуючу здатність м’ясного білку.

Його також активно використовують у швидкоризчинних напоях, готовому чаї, каві, спортивних та енергетичних напоях і навіть у звичайній воді – тут він виступає у якості консерванту, як хелатуючий агент.

Щодо косметики. Глюконолактон відноситься до полігідроксікилот (PHA), нового покоління гідроксикислот, які надають багато в чому аналогічну АНА-кислотам біологічну дію, проте мають ряд виграшних відмінностей. При використанні в складі розчинів для пілінгу або інших косметичних засобів глюконолактон підвищує зволоженість шкіри, забезпечує розгладження дрібних зморшок і складок, сприяє пружності шкіри, за рахунок кератолітичної дії, усуває шорсткість і звужує пори, а також виявляє протизапальні властивості.

Трохи про механізм дії: дельта-глюконолактон сприяє відновленню цілісності шкірного бар'єру, м'яко знижує рН кислотної мантії, зменшуючи таким чином активність серинових протеаз, що руйнують білкові компоненти  корнео десмосом. В результаті в кератиноцитах утворюється більше ліпідних тілець, в роговий шар надходить більше ліпідів, а корнеоцити глибоких шарів рогового шару виявляються більш міцно пов'язаними між собою. Серинові протеази до того ж беруть участь в синтезі попередника інтелейкіну-1, у великих кількостях представленого в роговому шарі, і у запуску пов'язаного з ним каскаду запальних реакцій. Глюконолактон блокує ці процеси і тим самим перериває розвиток запальних реакцій в шкірі. Таким чином глюконолактон, знижуючи рН кислотної мантії шкіри, покращує бар'єрні властивості рогового шару, який забезпечує оптимальний захист і зволоженість.

Ще один механізм, за допомогою якого глюконолактон покращує стан шкірного бар'єру, пов'язаний з його здатністю транспортувати на собі молекули води. Усередині рогового шару існує сигнальна система, що стимулює ліпід-синтезуючу активність кератиноцитів у відповідь на пошкодження шкіри: це іони кальцію, розташовані так, що пік їх концентрації припадає на гранулярний шар. При порушенні бар'єрних функцій шкіри і надходженні в неї води, концентрація кальцію в оточенні гранулярних кератиноцитів різко падає, що є сигналом до активації секреції клітинами ламелярних тілець. Імітатором такого пошкодження є глюконолактон, який тягне за собою воду і знижує концентрацію кальцію, що призводить до стимуляції процесів відновлення ліпідного бар'єру шкіри.

Механізм антиоксидантної дії є наступним: залізо – це метал, який викликає окислення, що природним чином відбувається на шкірі, і його надлишок, як вважається, призводить до токсичності через порушення, викликаного вільними радикалами, спровокованого залізом. Вплив ультрафіолетових променів і заліза взаємопідсилюють один одного при спричиненні пігментації шкіри — типової ознаки шкірного старіння. Використання хелатуючого агента глюконолактону допомагає вловити вільне залізо в шкірі, зменшуючи таким чином його здатність до окислювального пошкодження.

Глюконолактон ініціює процеси експресії цілого ряду цитокінів, хемокінів і факторів росту, які в свою чергу стимулюють проліферацію кератиноцитів і вироблення ними гіалуронової кислоти. До того ж цитокіни здатні перетинати базальну мембрану і оптимізувати вироблення фібробластами гіалуронової кислоти, колагену і матриксних металопротеїназ.

Отже, підсумуємо, який саме вплив на шкіру чинить дельта-глюконолактон:

● захищає еластинові і колагенові волокна;

● забезпечує високий рівень антиоксидантного захисту;

● зволожує шкіру, вирівнює її колір і рельєф;

● надає фотопротекторну дію;

● має протизапальні властивості;

● регулює процес природної кератинізації шкіри.

Рекомендовані відсотки для вводу: від 0,75 до 2 %, а для пілінгів це може бути до 20-50%.

Добре поєднується з бурштиновою кислотою, а в особливості – з АНА-кислотами. До речі такий м’який пілінг рекомендований для застосування круглий рік завдяки тому, що не підвищує чутливість шкіри до сонячного світла.

Поділитися:
Ще цікаве в категорії
Дивитися всі категорії

Будьте в курсі найцікавіших новин!

Підписуйтесь на розсилку, щоб бути в курсі новинок, акційних пропозицій і подій

Нічего не знайдено
Ми використовуємо файли cookies для поліпшення веб-сайту. Продовжуючи переглядати цей сайт, ви погоджуєтеся на використання нами файлів cookie та Політики конфіденційності
Завантажити каталог