Звіт з ринку рослинних олій (4 квартал)

Звіт з ринку рослинних олій (4 квартал)

Експерти USDA (the United States Department of Agriculture – Департамент Сільського господарства США) у грудневому звіті дещо підвищили прогноз світового виробництва рослинних олій у 2021/22 МР та знизили оцінку їх споживання. Так, прогноз світового виробництва олії підвищили на 0,18 млн т до 214,97 млн ​​т, що на 8,52 млн т перевищить показник 2020/21 МР, проте ціни залишаться на високому рівні завдяки зростанню попиту на відновлювані джерела енергії та збільшенню споживання олій на біопаливо. Оцінку світових кінцевих запасів рослинних олій у 2021/22 МР знизили на 0,03 млн т (24,79 млн т у 2020/21 МР) внаслідок зменшення запасів пальмової олії, яка частково компенсується збільшенням запасів олії на тлі збільшення виробництва.

Останні, набагато суворіші правила, пов'язані з COVID-19, поставили транспортну галузь перед додатковими проблемами. Нестача водіїв, недостатній рівень вакцинації та неузгодженість правил ЄС посилюють складну ситуацію в транспортному секторі та ще більше скорочують пропускну спроможність. На цьому фоні ми всі маємо очікувати затримок поставок. У секторі імпорту/експорту перевезення морським транспортом є проблематичним через регулярні щоденні зміни розкладу. Потужностей у вантажно-розвантажувальних спорудах недостатньо, оскільки контейнери не можуть бути зібрані швидко. Щодо фрахту ситуація без принципових змін, ставки залишаються на тому ж рівні. Зниження поки що не прогнозують до початку 2 кварталу 2022р.

Поширення омікрон-штаму коронавірусу може призвести до зниження рівня економічної активності. За словами аналітиків, оптимісти очікують, що незабаром пандемію буде подолано, вирішиться енергетична криза, виробники адаптуються до кліматичних змін та особливостей господарювання. Крім того, дисбаланс попиту та пропозиції нівелюється, ціни на сировинну панель стабілізуються, ринок втратить волатильність і перестане бути високоризиковим. Протилежний варіант – колапс фінансової та економічної системи, якого не уникнути у разі повторної зупинки економік світу через пандемію.

«Прагматичний сценарій – стежити у режимі non-stop та оперативно реагувати на найменші фактори ризику та зміни умов взаємодії з ринком», – підсумували фахівці.

Рапсова олія

 Виробництво ще дуже обмежене, обсяги вже розписані. Попит із боку індустрії біодизеля продовжує підтримувати високий рівень цін. Посівні площі в ЄС було збільшено приблизно на 7%, але ситуація в Європі залишається напруженою. Менші кількості доступні для першого та другого кварталів, але добрий урожай в Австралії дещо стримує зростання цін.

Соєва олія

Міністерство сільського господарства США несподівано скоригувало врожай сої в США приблизно на 0,6 млн тонн у порівнянні з попередньою оцінкою. Це призвело до значного стрибка цін на фондовій біржі Чикаго. Обсяги переробки також не виправдали очікувань за останні два місяці. У той самий час попит із боку промисловості біодизелю залишається високим. У деяких частинах Бразилії перспективи врожаю покращилися, тоді як Парагвай, Аргентина, а також південь Бразилії страждають від посухи. Прогнозу на зниження ціни поки що не передбачається.

Соняшникова олія

Ціни залишаються стабільними, незважаючи на рекордний урожай в Україні та Росії. У Росії існує експортне мито, яке стягується державою, тому виробникам пропонують лише відносно низькі ціни. Це знижує поточний інтерес до продажів і зрештою призводить до того, що тиск урожаю, на який сподіваються багато учасників ринку, не хоче матеріалізуватися. З цих причин світове виробництво соняшникової олії з вересня по грудень цього року залишиться значно нижчим, ніж за той же період минулого року. Це означає, що рівень цін залишиться стабільним наступного року. Також слід очікувати подальшого зростання цін на високоолеїнову соняшникову олію.

Оливкова олія

Новий урожай розпочався близько місяця тому. Очікується, що в Іспанії виробництво оливкової олії становитиме близько 1,3-1,4 мільйона тонн, що є приблизно середнім обсягом. Проте в Андалусії, основному регіоні вирощування в Іспанії, все ще надто посушливо, що негативно позначиться на врожаї, який очікується у 2022 році. Це, своєю чергою, означає, що кооперативи дуже неохоче виводять на ринок продукцію нового врожаю. Довгострокове контрактування не пропонується. У поточному році місцеве споживання в Іспанії збільшилося. Внутрішній ринок становить близько 550 000 тонн. Експорт також знову збільшився після того, як США скасували мита на іспанську оливкову олію. Виробництво в Італії та Португалії, як очікується, буде трохи вищим. Лише Греція стагнуватиме з точки зору обсягів. У ЄС доступно трохи більше, ніж у попередньому році. В даний час існує велика кількість відкритих та невиконаних контрактів із виробниками. Ми рекомендуємо забезпечити потреби до лютого 2022 року, адже, як і раніше, існує невизначеність щодо майбутнього врожаю і, відповідно, майбутніх змін цін.

Авокадо

Споживання авокадо в Європі і США виросло до рекордного рівня після короткочасного падіння на початку кризи, викликаної пандемією. Ринок авокадо, що швидко розвивається, готовий прийняти невеликі незрілі плоди, так як сировини для виробництва олії не вистачає. Рекомендуємо заздалегідь контрактуватись на обсяги до червня 2022р.

Кукурудза

Виробничі потужності обмежені. Немає жодних ознак того, що доступність та цінова ситуація покращуватимуться.

Кунжут

Політична ситуація як у Судані, так і в Ефіопії, негативно впливає на торгівлю, незважаючи на високий попит, що зберігається. Виробництво насіння кунжуту приблизно на 35% нижче за рівень попереднього року. Втрати обмінного курсу та ціни на доставку мають інфляційний вплив. Ми рекомендуємо наперед контрактуватись на потреби до середини 2022 року.

Марула

Класифікація Південної Африки як регіону з вірусною мутацією серйозно впливає на і так напружений ланцюжок поставок. Все це може позначитися на ціні та термінах поставки.

Льон

Дуже високі ціни у поєднанні із виключно обмеженою доступністю сировини зберігаються. Казахстан очікує, що врожайність буде на 30% нижчою, ніж у 2020 році. Ми рекомендуємо заздалегідь контрактуватись на обсяги.

Рисові висівки

Після багатьох років стабільних цін очікується їх сильне зростання. Зниження споживання рису в Японії призводить до дефіциту сировини для олії. Крім того, високий попит з боку Індії та Китаю. Поліпшення ситуації не передбачається, тому рекомендуємо контрактуватись на обсяги до кінця року.

Виноградні кісточки

Очікується зростання цін унаслідок дефіциту сировини. Тривалі антиковідні обмеження призвели до того, що впало споживання вина. На світовому ринку вина склався дефіцит – понад 5 млн літрів. Він може погіршитися у 2022 році через загальне падіння врожаю винограду у світі. В результаті фактично немає місця для заливання нового врожаю, а отже немає пропозицій виноградної кісточки – сировини для олії. Крім того, зростання цін на енергоносії також позначилося на виробництві. Все це призводить до вкрай обмеженої пропозиції сировини для виноградної олії, неймовірного зростання цін на сировину (зростання ціни на сировину з початку року складе 57,4%) і фактично до «битви» за сировину між виробниками олії. Ми рекомендуємо контрактуватись на обсяги до нового врожаю наприкінці 2022 року.

Кокос

Ринок практично розпродано до кінця 2021 року, і ціни відповідно підскочили. Крім того, ціни обумовлені низькою пропозицією з країн походження (поганий сезон збирання врожаю та ціною на логістику). Відповідно до Рішення Ради Євразійської економічної комісії від 05.03.2021 №17 «Про внесення змін до Рішення Комісії Митного союзу від «27» листопада 2009 р. № 130», з 12 жовтня перестали діяти преференції на всі товари, що ввозяться з Індонезії, Малайзії та ін. Рівень ставок на даний момент вже є невиправдано високим, але, на жаль, це ще не межа. Вартість фрахту виросла у 6 разів на рік. Вартість самої сировини теж невпинно зростає. Ціни на олію продовжують зростати. Ми рекомендуємо заздалегідь контрактуватись до другого кварталу 2022 року.

Пальмова олія

Постачання пальмової олії залишаються напруженими, оскільки в Малайзії зберігається нестача робочої сили, у той час як високі державні мита відштовхують покупців від більшого конкурента, Індонезії, заявили провідні аналітики індустрії харчових олій на заході S&P Global Platts. Через закриття кордонів у зв'язку з пандемією, іноземні робітники, які становлять близько 70% робочої сили в малазійських маєтках олійних пальм, не змогли повернутися до країни. Через це виробництво пальмової олії в поточному році скоротилося до 18,3 млн тонн з 19,2 млн тонн у 2020 році. Галузеві аналітики підтвердили, що збільшення виробництва з березня 2022 року забезпечить деяке полегшення від нинішніх високих цін, але попередили, що зростання цін на добрива теж може вплинути.За оцінками Platts  на листопад 2021 року, спотова ціна на сиру пальмову олію у найбільшого виробника та експортера, Індонезії, зросла на 61% до минулого року.

Пальмове ядро залишається дефіцитним до кінця 2021 року. Для обох продуктів ми рекомендуємо контрактуватись до кінця другого кварталу 2022 року.

Какао-олія

Після сприятливих цін у 2021 році, зараз йде тенденція на значне підвищення ціни. На це вказують очікування низького врожаю, прогнозоване збільшення попиту та угоди про мінімальну заробітну плату. Відмінні врожаї більше не заповнюють ринок, навіть з урахуванням збільшення складських потужностей у основних районах вирощування у Західній Африці. На даний час ми рекомендуємо заздалегідь контрактуватись на обсяги до 3 кварталу.

Касторова (рицинова) олія

З урахуванням прогнозів середнього врожаю на 2022 рік у поєднанні зі збільшенням цін на енергію та витрат на перевезення. Ми рекомендуємо заздалегідь контрактуватись на обсяги весь 2022 рік.

Джерела GLA: бурачник, примула вечірня

Ціни на ці олії з підвищеним вмістом гамма-ліноленової кислоти зростають у ціні. Дефіциту поки що не спостерігається, ситуація з поставками досить стабільна.

Конопля

Є оптимістичний прогноз на незначне зниження цін внаслідок проблем із якістю та попиту з боку конкуруючих виробників насіння.

Гарбуз

Доступність олії залишається стабільною, проте очікується зростання цін у зв'язку з неоднорідними якісними та кількісними очікуваннями врожаю у різних регіонах вирощування. Ми рекомендуємо заздалегідь контрактуватись на обсяги.

Чорний кмин

В останні місяці ситуація з поставками була напруженою, оскільки низка партій насіння не відповідала зміненій Постанові ЄС. Оскільки наші місцеві партнери регулярно проводять детальний відбір, ми можемо гарантувати безперервне постачання.

Волоський горіх

Ціни на каліфорнійські сорти обумовлені транспортними проблемами та низькою кількістю сировини, незважаючи на стабільні прогнози урожаю у Китаї. Ціни зросли на 40% у річному обчисленні, а пропозиція стає дефіцитною. Ми рекомендуємо заздалегідь контрактуватись на обсяги до кінця другого кварталу 2022 року.

Фісташка

Немає жодних сильних потрясінь. Якість хороша, а ціни залишаються стабільними.

Солодкий мигдаль

У жовтні відвантаження впали на 30%. І покупці, і продавці не бажають платити надбавку за логістику морем. Навіть внутрішні постачання скорочуються, оскільки ціни на пальне продовжують зростати. Ціни на добрива різко зросли та інфляційний тиск на фермерів у якийсь момент перейде на ринок. Є й погана новина – це зараження комахами, з початку року воно збільшилось із 1,35% до 1,91 %. Нам поки що вдається стримувати різкий стрибок цін. Тим не менш, рекомендуємо заздалегідь контрактуватись на обсяги.

Поділитися:
Ще цікаве в категорії
Дивитися всі категорії

Будьте в курсі найцікавіших новин!

Підписуйтесь на розсилку, щоб бути в курсі новинок, акційних пропозицій і подій

Нічего не знайдено
Ми використовуємо файли cookies для поліпшення веб-сайту. Продовжуючи переглядати цей сайт, ви погоджуєтеся на використання нами файлів cookie та Політики конфіденційності
Завантажити каталог